Rubycon 50TXW270MEFC8X30
50TXW270MEFC8X30
Part No.:
50TXW270MEFC8X30
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50TXW270MEFC8X30.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
TXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.74 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)