Rubycon 50USG10000MEFCSN35X30
50USG10000MEFCSN35X30
Part No.:
50USG10000MEFCSN35X30
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50USG10000MEFCSN35X30.pdf
Description:
ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging:
Bulk
Series:
USG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.02 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.773 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)