Rubycon 50VXG3300MEFCSN30X25
50VXG3300MEFCSN30X25
Part No.:
50VXG3300MEFCSN30X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50VXG3300MEFCSN30X25.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP-IN
Packaging:
Bulk
Series:
VXG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.72 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.978 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)