Rubycon 50WA470MEFCGC16X16
50WA470MEFCGC16X16
Part No.:
50WA470MEFCGC16X16
Datasheet:
ShinYua50WA470MEFCGC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
WA
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
700 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
840 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)