Rubycon 50YK470MEFC10X20
50YK470MEFC10X20
Part No.:
50YK470MEFC10X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50YK470MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
YK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
760 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
912 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)