Rubycon 50YXF2R2M5X11
50YXF2R2M5X11
Part No.:
50YXF2R2M5X11
Datasheet:
ShinYua50YXF2R2M5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.06 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
43 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)