Rubycon 50YXG180MEFCT78X20
50YXG180MEFCT78X20
Part No.:
50YXG180MEFCT78X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50YXG180MEFCT78X20.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YXG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
760 mA @ 100 kHz
Impedance:
91 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)