Rubycon 50YXG22MEFCT15X11
50YXG22MEFCT15X11
Part No.:
50YXG22MEFCT15X11
Datasheet:
ShinYua50YXG22MEFCT15X11.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
75.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
180 mA @ 100 kHz
Impedance:
700 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)