Rubycon 50YXG330MEFC10X20
50YXG330MEFC10X20
Part No.:
50YXG330MEFC10X20
Datasheet:
ShinYua50YXG330MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Series:
YXG
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)