Rubycon 50YXH180MEFC8X20
50YXH180MEFC8X20
Part No.:
50YXH180MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua50YXH180MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
455 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
910 mA @ 100 kHz
Impedance:
91 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)