Rubycon 50YXH270KEFC10X20
50YXH270KEFC10X20
Part No.:
50YXH270KEFC10X20
Datasheet:
ShinYua50YXH270KEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
610 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.22 A @ 100 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)