Rubycon 50YXH470MEFC10X28
50YXH470MEFC10X28
Part No.:
50YXH470MEFC10X28
Datasheet:
ShinYua50YXH470MEFC10X28.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
929.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.69 A @ 100 kHz
Impedance:
43 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)