Rubycon 50YXS1800MEFC18X25
50YXS1800MEFC18X25
Part No.:
50YXS1800MEFC18X25
Datasheet:
ShinYua50YXS1800MEFC18X25.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Series:
YXS
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.89 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.15 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)