Rubycon 50ZL270MEFC10X20
50ZL270MEFC10X20
Part No.:
50ZL270MEFC10X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50ZL270MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
790 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)