Rubycon 50ZLJ2700M16X40
50ZLJ2700M16X40
Part No.:
50ZLJ2700M16X40
Datasheet:
ShinYua50ZLJ2700M16X40.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.36 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.8 A @ 100 kHz
Impedance:
14 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)