Rubycon 50ZLJ270M8X20
50ZLJ270M8X20
Part No.:
50ZLJ270M8X20
Datasheet:
ShinYua50ZLJ270M8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 100 kHz
Impedance:
58 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)