Rubycon 50ZLJ330M10X16
50ZLJ330M10X16
Part No.:
50ZLJ330M10X16
Datasheet:
ShinYua50ZLJ330M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.155 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 100 kHz
Impedance:
52 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)