Rubycon 50ZLJ3900M18X40
50ZLJ3900M18X40
Part No.:
50ZLJ3900M18X40
Datasheet:
ShinYua50ZLJ3900M18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5 A @ 100 kHz
Impedance:
14 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)