Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C182M500CC2B
520C182M500CC2B
Part No.:
520C182M500CC2B
Datasheet:
ShinYua520C182M500CC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)