Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C312V450DC2FS
520C312V450DC2FS
Part No.:
520C312V450DC2FS
Datasheet:
520C312V450DC2FS.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)