Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C372M400DC2F
520C372M400DC2F
Part No.:
520C372M400DC2F
Datasheet:
ShinYua520C372M400DC2F.pdf
Description:
CAP ALUM 3700UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
3700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)