Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C402T350DE1B
520C402T350DE1B
Part No.:
520C402T350DE1B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua520C402T350DE1B.pdf
Description:
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
520C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)