Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C502M450DP2G
520C502M450DP2G
Part No.:
520C502M450DP2G
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua520C502M450DP2G.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 20% 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
520C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)