Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C502T400DE2B
520C502T400DE2B
Part No.:
520C502T400DE2B
Datasheet:
ShinYua520C502T400DE2B.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 400V SCREW
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
28.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.6 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)