Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C502T450DP2B
520C502T450DP2B
Part No.:
520C502T450DP2B
Datasheet:
ShinYua520C502T450DP2B.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 450V SCREW
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.5 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)