Cornell Dubilier Electronics (CDE) 520C572T400DF2HS
520C572T400DF2HS
Part No.:
520C572T400DF2HS
Datasheet:
ShinYua520C572T400DF2HS.pdf
Description:
CAP ALUM 5700UF 400V SCREW
Capacitance:
5700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)