Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550162T350BC2B
550162T350BC2B
Part No.:
550162T350BC2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550162T350BC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
71.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.024 Dia (51.41mm)
Height-Seated(Max):
1.217 (30.91mm)