Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550222T400DF2B
550222T400DF2B
Part No.:
550222T400DF2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550222T400DF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.024 Dia (76.81mm)
Height-Seated(Max):
5.717 (145.21mm)