Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550263M055BF2B
550263M055BF2B
Part No.:
550263M055BF2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550263M055BF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 26000UF 20% 55V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550
ProductStatus:
Active
Capacitance:
26000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
55 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.024 Dia (51.41mm)
Height-Seated(Max):
5.717 (145.21mm)