Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550393M100CF2B
550393M100CF2B
Part No.:
550393M100CF2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550393M100CF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 39000UF 20% 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550
ProductStatus:
Active
Capacitance:
39000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.524 Dia (64.11mm)
Height-Seated(Max):
5.717 (145.21mm)