Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550602U100AC2BS
550602U100AC2BS
Part No.:
550602U100AC2BS
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550602U100AC2BS.pdf
Description:
CAP ALUM 6000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.399 Dia (35.53mm)
Height-Seated(Max):
4.217 (107.11mm)