Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550921T400EC2B
550921T400EC2B
Part No.:
550921T400EC2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550921T400EC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 920UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550
ProductStatus:
Active
Capacitance:
920 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)