Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C102M500BD5M
550C102M500BD5M
Part No.:
550C102M500BD5M
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550C102M500BD5M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)