Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C102T400BJ2B
550C102T400BJ2B
Part No.:
550C102T400BJ2B
Datasheet:
ShinYua550C102T400BJ2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 400V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
94.2mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)