Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C103M250DF2DS
550C103M250DF2DS
Part No.:
550C103M250DF2DS
Datasheet:
ShinYua550C103M250DF2DS.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)