Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C112T400AF2B
550C112T400AF2B
Part No.:
550C112T400AF2B
Datasheet:
ShinYua550C112T400AF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 400V SCREW
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)