Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C113T400FG2D
550C113T400FG2D
Part No.:
550C113T400FG2D
Datasheet:
ShinYua550C113T400FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 11000UF 400V SCREW
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10.7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.9 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)