Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C122T400ED2B
550C122T400ED2B
Part No.:
550C122T400ED2B
Datasheet:
ShinYua550C122T400ED2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 400V SCREW
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)