Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C123T200DE2BS
550C123T200DE2BS
Part No.:
550C123T200DE2BS
Datasheet:
ShinYua550C123T200DE2BS.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)