Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C142T450BF1B
550C142T450BF1B
Part No.:
550C142T450BF1B
Datasheet:
ShinYua550C142T450BF1B.pdf
Description:
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Capacitance:
1400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)