Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C162T300EC1BS
550C162T300EC1BS
Part No.:
550C162T300EC1BS
Datasheet:
ShinYua550C162T300EC1BS.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 300V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)