Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C242T450CF2E
550C242T450CF2E
Part No.:
550C242T450CF2E
Datasheet:
ShinYua550C242T450CF2E.pdf
Description:
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW
Capacitance:
2400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)