Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C252M350BF2B
550C252M350BF2B
Part No.:
550C252M350BF2B
Datasheet:
ShinYua550C252M350BF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 2500UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
2500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)