Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C283M200FP2H
550C283M200FP2H
Part No.:
550C283M200FP2H
Datasheet:
ShinYua550C283M200FP2H.pdf
Description:
CAP ALUM 28000UF 20% 200V SCREW
Capacitance:
28000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)