Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C292T250BC2B
550C292T250BC2B
Part No.:
550C292T250BC2B
Datasheet:
ShinYua550C292T250BC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW
Capacitance:
2900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
37.4mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)