Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C312T400CF2B
550C312T400CF2B
Part No.:
550C312T400CF2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550C312T400CF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)