Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C322T500FC0D
550C322T500FC0D
Part No.:
550C322T500FC0D
Datasheet:
ShinYua550C322T500FC0D.pdf
Description:
CAP ALUM 3200UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)