Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C342T400CF2B
550C342T400CF2B
Part No.:
550C342T400CF2B
Datasheet:
ShinYua550C342T400CF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 3400UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
3400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
28.9mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.54 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)