Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C352T300DC2B
550C352T300DC2B
Part No.:
550C352T300DC2B
Datasheet:
ShinYua550C352T300DC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 3500UF 300V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)