Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C352T500DF2B
550C352T500DF2B
Part No.:
550C352T500DF2B
Datasheet:
ShinYua550C352T500DF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 3500UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
40mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.8 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)